עו”ד מיכל צחורי מנהלת את הדסק הסיני של הפירמה בשנגחאי

רוצים להיכלל ב’רשימה השלילית’ של סין? וודאי שלא. לא משום שמדובר ברשימת חיסול המבטיחה טיפול הולם, כמיטב המסורת הסינית, בסוררים. לא, זוהי רשימה מסוג אחר. היא מציגה בפרוטרוט את כל אותם עסקים שלא יזכו להנות מצניחה קלה בעיר העסקים המשגשגת בסין. צניחה קלה בסין? טוב, אין דבר כזה, אך רישום זריז יש גם יש, ובמידה ותחום עיסוקכם אינו נכלל ב’רשימה השלילית’, תוכלו להנות מרגולציה קלילה ומבירוקרטיה מקוצרת בסין.

אז במה עסקינן?  זה לא מכבר נפתח בשנחאי אזור סחר חופשי חדש – הסח”ח לענייננו – המאגד בחובו ארבעה אזורי סחר פעילים הפרושים על פני שטח של כשלושים קילומטרים רבועים. אזור הסח”ח נועד לקדם את היפתחות כלכלת סין למערב, והוא מהווה כרטיס הביקור החדש של סין בענייני סחר, תובלה לוגיסטיקה ופיננסים. האזור מהווה קפיצת מדרגה נוספת בדרך החשיבה והפעולה של סין, ובמסגרתו יפותחו ענפים שונים ובכללם ענפי הפיננסים והשירותים. האזור החל לפעול בתחילת אוקטובר 2013 והוא צפוי למשוך תנועה ממרכזי פעילות מפותחים כגון הונג קונג וסינגפור.

איזה חידוש מביא עלינו האזור החדש? בתחום הפיננסים, יאפשר אזור הסח”ח לחברות זרות הרשומות בו להשקיע בשווקים המקומיים ללא מכסות. בנוסף, חברות זרות תוכלנה להנפיק אגרות חוב בשוק המקומי וכן יופחת הפיקוח על תנועת המטבע המקומי אל מחוץ לסין. בתחום הביטוח יסביר הסח”ח פנים לחברות בתחום הביטוח הרפואי, למבטחי משנה ולחברות שירותים בתעשיית הביטוח. בתחום התובלה הימית יאפשר הסח”ח רישום חברות ניהול בבעלות מלאה זרה וכן יאפשר אחזקות גבוהות יותר לצד הזר במיזמים משותפים.

מהי ‘רשימה השלילית’? בדומה לקטלוג ההשקעות הזרות בסין, המהווה מסנן ראשוני[1] במצבת המסננים המסועפת המווסתת את זרם כניסתם של הזרים לסין, כך גם הרשימה השלילית נועדה להצביע על כל אותם תעשיות וענפים, הקרובים לליבה של סין, אותם בחרה סין להמשיך ולבחון בזכוכית מגדלת.

תעשייה, ענף או עיסוק אשר אינם נזכרים ב’רשימה השלילית’ הינם מותרים לזרים ותחילת הפעילות בהם באזור הסח”ח תהא מעתה קלה מתמיד. אם עד כה נדרשו לזרים חודשים רבים, ואינספור מסמכים, הוכחות, הצהרות והסברים, על מנת לקבל אישור עסק בסין, הרי שמעתה יקוצר התהליך, קיומו של אישור עקרוני יעמוד ברקע הבקשה לתחילת פעילות עסקית באזור הסח”ח, והזר העותר יידרש לעבור הליך מקוצר של הגשת מסמכים (filing) שאינו דומה כלל ועיקר להליך האישור המסורבל השגור בסין.

אילו ענפי תעשייה נכללים ברשימה השלילית?

הרשימה כוללת שמונה עשר ענפים ועשרות תתי ענפים, ובכללם ענפי החקלאות, הכרייה, הייצור, האנרגיה (חשמל, מים, גז), הבנייה, סיטונאות וקמעונות, תובלה ושילוח, דוורות, טכנולוגיית מידע ושירותי תוכנה, שירותים פיננסיים, נדל”ן, השכרה ושירותי עסקים, מחקר מדעי, שימור מים, חינוך, בריאות הציבור, תרבות, ספורט ובידור.

הרשימה מבחינה בין פעילויות הקשורות קשר הדוק לאושיות התרבות והמהות הסינית, לבין פעילויות הקרובות לליבה של סין, אולם זוכות לטיפול ליברלי יותר. לגבי הראשונות, מונעת סין לחלוטין פעילות זרים בתחום, והענף הספציפי, המהווה אבן יסוד בתרבות הסינית, פתוח לפעילות חברות מקומיות בלבד. לגבי היתר, מאפשרת סין פעילות מוגבלת של זרים בתחומה, בין על ידי הגדרת הענף כ’מוגבל’ (restricted), או אז נדרשים אישורים על אישורים שונים וטיפול נקודתי ופרטני לגופו של ענין, ובין על ידי הגבלת הפעילות הזרה למתכונת של מיזם משותף בשליטה סינית.

מהם התחומים המוגבלים לחלוטין לפעילות זרים?

בתחום החקלאות למשל אסורה פעילות מו”פ וייצור זני גידולים ודגה נדירים. בתחום הכרייה לא יוכלו זרים לנצל מתכות ומינרלים רדיואקטיבים נדירים.

בתחום הייצור שמורים לסינים בלבד תחומי ייצור תה ירוק, עבודות אומנות מסורתיות, עיבוד שנהב, ייצור ניירות המשמשים לאומנות, עבודות אמייל, ייצור נשק ומינרלים רדיואקטיבים, ייצור חומרים המשמשים לרפואה סינית ועוד.

בתחום הסיטונאות והקמעונות לא יוכלו זרים לעסוק בהפצת מלח ודברי עתיקות.

בתחום התובלה האווירית אסורה פעילות בתחום מערכות הזמנה אלקטרוניות וכן השקעה במערכות ניתוב.

בתחום השילוחים אסורה פעילות שילוח דברי דואר.

בתחום טכנולוגיית המידע והאינטרנט אסורה השקעה בתחנות וערוצי רדיו וטלוויזיה, בלווייני שידור, בטלוויזיה בכבלים, באתרי חדשות אינטרנטיים, במרחבי אינטרנט, בשירותי תרבות באינטרנט, ובמשחקי אינטרנט.

בתחום הנדל”ן אסורה בניית ווילות.

בתחום שירותי העסקים אסורה פעילות מחקר חברתי.

בתחום המחקר והטכנולוגיה אסורה פעילות מו”פ של תאי הגזע האנושיים, פיתוח ויישום גנטיים, מחקרים גיאודטיים, תצלומי אוויר ומיפוי וכיוצ”ב.

בתחום החינוך אסורה כל פעילות בתחום חינוך חובה, מוסדות חינוך צבאיים, משטרתיים, פוליטיים ומפלגתיים וכן מוסדות חינוך למטרת רווח.

בתחום התרבות הבידור והספורט אסורה השקעה בסוכנויות ידיעות, בהוצאות לאור ובייצור והפצה של פריטים אודיו-וויזואליים. כמו כן אסורה השקעה בהפקות טלוויזיוניות, תסכיתים וסרטים. כן אסורה השקעה במגרשי גולף, בסייבר קפה, בהימורים ובפעילויות/חומרים בעלי תכנים אירוטיים.

אילו מגבלות חלות על תחומים הנזכרים ברשימה אך אינם חסומים לחלוטין בפני זרים?

הרשימה השלילית מכסה מגוון פעילויות רחב אך רק חלקו חסום בפני זרים. חלק הארי ברשימה פתוח לפעילות זרה תוך מגבלות אשר עיקרן חיוב בשיתוף פעולה עם שותף סיני במתכונת מיזם משותף, ולעיתים אף הכפפת הצד הזר לשליטת הגורם המקומי. כך למשל, תחת קטגוריית טכנולוגיית המידע ועיבוד נתונים, חברה זרה תוכל לנהל פעילות מסחר אלקטרוני ובלבד שאחזקתה ביישות המשפטית לא תעלה על 55%; תחת קטגוריית השירותים הפיננסיים, יוכל גוף זר להחזיק לא יותר מ- 49% מחברות ניירות ערך; בתחום שירותי כח אדם יוכל הצד הזר להחזיק ב- 70% בעלות בחברה.

אזור הסח”ח יפעל במתכונת נסיונית במשך כשנתיים עד שלוש שנים אשר במהלכן ייושמו סטנדרטים בילאומיים על פעילויות הסחר וההשקעות ויושם דגש על פיתוח ענפי שירותים נבחרים. האזור, הפועל מזה שלושה חודשים, מצוי בחיתוליו והוא ייבחן בתום תקופת הנסיון. אין ספק שבמהלך תקופה זו תצבור סין נסיון יקר ערך במגעיה עם המערב – לא רק בדרך המסורתית של קליטת השקעות זרות אל סין, פיקוח עליהן וכן ווידוא שליטה מלאה בקורות הזרים בארצה, אלא בתהליך ההפוך של יציאה למערב, השקעה בשווקים זרים, הסחרת המטבע המקומי והכנה הדרגתית לכיבוש קו הגמר וההעפלה לפסגה.


[1] אמרנו ‘ראשוני’ שכן גם אם זכית לא להכלל בקטלוג המגביל, אין זה אומר שהדלת נפתחה והתקבלת בברכה. אם עברת את המסנן הראשוני, הווה אומר, תחום עיסוקך אינו נכלל באחת התעשיות האסורות או המוגבלות בסין, אתה עדיין נתון לחסדי הרגולטור ומצב רוחו. נתקלנו במקרים רבים בהם החוק היבש איפשר פעילות זרים בתחום מסויים, ואף החלה בעילות שכזו בעבר, אולם הרגולטור, בהינף נוצה, הדפיס הנחיות פנימיות המונעות תחילת פעילות זרים בתחום. פניות לרגולטור ונסיון התחקות אחר מהות המכשול החדש הביאו להפצת מסמכים רשמיים המודיעים קבל עם ועדה כי כרגע התחום חסום לזרים.

Print Friendly, PDF & Email
News