הרהורים בצבע הכחול

עו”ד מיכל צחורי, שותפה, דסק סין

אני יושבת במגרש הכדורגל, מחכה למשחק של הבן שיתחיל, ומרימה מבט אל שמי שנחאי האפורים. מחשבות נוגות של כחול עוברות בראשי, אבל לא כחול של שמיים שכל כך חסר לי בסין ושופע בישראל, אלא כחול מהסוג הכדורי. ולמה נוגות? כי על אף עשר שנות עבודתי, לימודיי ומגוריי בשנחאי, עדיין נשגב מבינתי הפגם המהותי בצבע העט הכחול שגורם לרשויות לדחות חבילה גדושה במסמכים, שהוגשה במסגרת בקשה לאישור השקעה בסין, בה הופיעה חתימה אחת בודדה בצבע כחול. תנוח דעתכם, לא הייתי מופתעת. זה קרה בעבר לא מעט פעמים – למשל, כשהוחזרו מסמכי רישום בהם הופיעו שתי חותמות חברה שונות (בעברית ובאנגלית); או כשהוחזרו מסמכים שנחתמו בעט כדורי ולא בדיו; או כשבנק סיני החזיר צ’קים, בהם הסכום הרשום בסינית חרג – לא ממסגרת האשראי, אלא מהשורה הקצרה שהוקצבה לרישום הסכום. איני מותפעת, אך עדיין קשה לי לעכל עיכובים מסוג זה.

רשויות סין מייחסות חשיבות עליונה לאופן חתימת המסמכים. זה עובר כחוט השני בין הרשויות השונות, לרבות רשויות המסחר והתעשייה, הקנין הרוחני, מטבע זר ועוד. הרשויות מדקדקות בפרטים ובודקות כל פרט בבקשה, ובראש ובראשונה –אופן החתימה. כשמבקשים הסברים נתקלים בתשובות כגון: ‘החתימה תדהה ולא תהיה ברורה בעוד שלושים שנה – אם תעשה בעט הלא נכון’ שיותירו אתכם פעורי פה. לא משנה מהו ההסבר המדעי שניתן, בכל הקשור בחתימה על מסמכים סיניים, המטרה, קרי חתימת המסמך, בהחלט אינה מקדשת את האמצעי.

בעיות טכניות כגון אלו הינן ראשיתו של מסע ארוך בו תידרש, כיזם בסין, לעבור. מעבר לאתגרים הכרוכים בעסקים עצמם, ישנן משוכות טכניות, המצויות לאורך מסלולים בירוקרטיים ארוכים, הזרות להגיון המערבי. בכלל זה נזכיר את הליכי הקמת חברה האורכים חודשים, הליכי הליגיליזציה המייגעים וכן הליכים משפטיים שונים.

החזרתי מבטי למגרש, הבטתי בשחקנים הצעירים – אסייתים ברובם – וחשבתי שניתן ללמוד רבות מסוגיית העט הכחול. מקטרגי סין יבקרו ויאמרו שהדבר מלמד על הצורך הסיני באחידות, באי סטייה מהכלל, בחוסר יכולת לאלתר ובחוסר מקוריות; אוהדי סין יסבירו שדווקא הדקדקנות, הירידה לפרטים והציות לכללים הם שהביאו את סין לנסיקתה ושיותירוה בפסגה. אין זה משנה לאיזו אסכולה אתם משתייכים, בפועל, כשרשות סינית תחזיר לידיכם מסמכים באמתלה טכנית, זה יכאב.

אז אחרי עשר שנות נסיון אני מגישה לכם מתכון מוצלח לחתימה על מסמכים סינים: טרם הסתערותכם על העט והחותמת, קחו נשימה עמוקה; חיתמו בחתימתכם, הזהה לחתימה שבדרכונכם. הוסיפו את חותמת החברה לצד חתימתכם. אם קיימות מספר חותמות בשפות ובצבעים שונים – ביחרו אחת והשתמשו בה לאורך כל הדרך. וכמובן, חיתמו בעט דיו שחור בלבד.

Print Friendly, PDF & Email
News