מימון פרויקטים, אנרגיה ותשתיות

שבלת מובילה בפרויקטים רחבי היקף ומורכבים בתחום התשתיות והאנרגיה וניצבת בחוד החנית בפיתוח שיטות משפטיות חדשניות ויצירתיות ללקוחותיה המקומיים והבינלאומיים. צוות המחלקה מטפל בתיקים בתחום מימון הפרויקטים והתשתיות בעולם כולו ומיישם את ניסיוננו הבינלאומי, ידע מקיף על הענף והתמחותו בכל ההיבטים המשפטיים הנוגעים למימון, ייזום, בנייה, תפעול, ניהול ותחזוקה של פרויקטים מקומיים ובינלאומיים, לרבות פרויקטים גדולים בשיטות BOT (בנה-הפעל-העבר) ו-PFI (יוזמה פיננסית פרטית) ומכרזים במגזרים שונים כגון:

  • אנרגיה – אנרגיה קונבנציונלית ומתחדשת (כולל גז, קוגנרציה, מחזור משולב, הידרו-אלקטרי, דלק ביולוגי, פוטו-וולטאי וכדומה)
  • מתקנים (טיהור מים, התפלה וביוב)
  • תחבורה (כבישים מהירים, מחלפים, רכבת קלה וכבדה) 
  • משאבים טבעיים

לרשותנו צוות רב-תחומי של מומחים וקשרים הדוקים עם משרדי עורכי דין מקומיים, בנקים וממשלות במדינות רבות. בארץ אנו ממלאים תפקיד מרכזי במדיניות מקומית וביישומה, בנוגע לבנייה חדשה והחלפה או שדרוג תשתית ישנה.

בשנים האחרונות ייצגנו מספר לקוחות בולטים בפרויקטי תשתית ואנרגיה. בין היתר, ייצגנו קונסורציום (חברת J-NET) שנבחר לבצע את הקו הירוק של הרכבת הקלה (DBOT תכנן-בנה-הפעל-העבר) בירושלים ואת הקבלן שנבחר לבצע את כריית התעלות של הקו הירוק (DB) ושלוש תחנות תת-קרקעיות בתל אביב. פרויקטים נוספים שבהם עסקנו לאחרונה כוללים תחנות כוח גדולות, משאבים כגון גז ונפט, אנרגיות מתחדשות ומיזמי קוגנרציה. שבלת מייעצת לצדדים שונים בפרויקטים אלו ומייצגת לקוחות בהתאם למעורבותם בפרויקט, כגון זכיינים, בעלי מניות, גורמי מימון, קבלני EPC (תכנון, רכש ובנייה), קבלני תפעול ותחזוקה, ספקים, יועצים, קבלני משנה ועוד. ניסיוננו המשפטי מעניק לנו נקודת מבט רחבה המסייעת בכל שלבי המשא  ומתן, ניתוח סיכונים ופתרון בעיות בכל שלבי הפרויקט.

חברות ישראליות רבות מעורבות בחיפוש והפקה של גז וביתר שאת מאז התגליות של שדות הגז "תמר" ו"לוויתן". פעילות זו אף משכה לאחרונה את אחת מחברות הענק בתחום האנרגיה, עם רכישת חברת נובל אנרג'י על ידי ענקית האנרגיה הבינלאומית "שברון".

חיפוש והפקה של נפט וגז

חברות ישראליות גם מעורבות בפעילות חיפוש והפקה בחו"ל. חברת "דלק" רכשה את חברת הקידוחים הקנדית "איתקה", אשר רכשה את פעילותו של שברון בים הצפוני; חברת "נאוויטס פטרוליום" הישראלית רכשה פעילויות נפט וגז במפרץ מקסיקו, טקסס ואיי פוקלנד; ושותפות האנרגיה "רציו פטרוליום" רכשה זכויות לחיפושים בגיאנה, סורינאם, הפיליפינים, מלטה ואירלנד.

שבלת ייצגה ומייצגת חברות העוסקות בפעילות הפקה של גז ונפט מאז גילוי שדה "עלמה" במפרץ סואץ (40,000 חביות ביום), על ידי "Superior Oil", שהייתה בזמנו חברת הנפט העצמאית הגדולה בעולם (נרכשה על ידי מוביל בשנת 1980), ושדה הגז "כרם שלום" בצפון סיני (על ידי קבוצת מונקריף מ-Fort Worth), ובשנים האחרונות הפירמה מייצגת ומלווה את פעילותה הבינלאומית של "רציו פטרוליום", שפועלת למציאת מאגרי גז ונפט בשווקים זרים, והיא ייצגה את רציו פטרוליום במשאים ומתנים בנוגע להסכמי הפקה משותפים עם ממשלות מלטה, גיאנה והפיליפינים, כמו גם בהסכמי העברה ומכירה של זכויות ((Farmout והסכמי תפעול משותף (JOA) עם התאגיד הבינלאומי "אקסון מובייל", ענקית האנרגיה הבינלאומית "הס", חברת "טולו אויל" ואחרים.

לשבלת ניסיון רב ממקור ראשון בטיפול בכלל ההיבטים המשפטיים הנוגעים לתפעול יומי ושוטף של פעולות חיפושים והפקה של גז ונפט, הן ביבשה והן בים.

"מקורות משבחים את הקבוצה באופן נרחב, ומתארים אותם כ'יעילים ומקצועיים מאוד', ואחרים מציינים אותם כ'מדויקים ועובדים קשה', כמו גם 'מאוד מגיבים'."

– Chambers and Partners

הצוות

דירוגים